„Nie straszne nam lata płynące
Nie groźne nam mowy wylewne
Nie skuszą nas prawdy mylące
Nasze peleryny są pewne”
(Sztywny Pal Azji, Jesteśmy nieprzemakalni, sł. Jarosław Kisiński, 1987)
Za nami druga edycja Maratonu Debat Oksfordzkich Prus 2025, który odbył się w dniach 4-26 marca 2025 roku.
Pozwolą Państwo, że spojrzymy z lotu ptaka na całość składającą się na to przedsięwzięcie. Pragniemy uzupełnić to paroma wnioskami.
Z inicjatywą promowania tej formuły dialogu wyszła w 2023 roku dyrektor I LO Anita Woźnica, popularyzatorka debat, mająca za sobą wieloletnie doświadczenie w tej dziedzinie.
Doświadczenie, nieznane w Prusie nikomu przedtem poza grupą nauczycieli przedmiotów humanistycznych w I LO – dyrektor I LO Anitą Woźnicą (historia, wos), prof. Sylwestrem Jasińskim (historia, wos), prof. Robertem Garwolińskim (historia, wos), prof. Marcinem Górznym (historia, wos) – stopniowo ujawniło, że debata oksfordzka odpowiada naszym czasom. Wiedza i doświadczenie tych nauczycieli oraz przepływ informacji uczniów I LO działających w obszarze Młodzieżowej Rady Szkoły I LO oraz Młodzieżowej Rady Urzędu Miasta Siedlce sprawiły, że ta sytuacja się wydarza.
Relacja z I Międzyszkolnej Debaty Młodzieżowej Rady Miasta UM w Siedlcach, I LO im. B. Prusa versus ZSP nr III im. Stanisława Staszica w Siedlcach, 14.06.2023.
Reprezentacja I LO im. B. Prusa w składzie: Tymoteusz Klimowicz (3d), Fabian Niewiarowski (4d) i Dominik Rojek (4d)
https://www.facebook.com/share/v/1DXJZmnjK7/
https://www.prus.siedlce.pl/index.php/start/aktualnosci10/1793-i-miedzyszkolna-debata-mlodziezowej-rady-miasta-siedlce
Wzmocnieniem zainteresowań stała się na pewno konferencja „Debaty oksfordzkie i znaczenie wychowawcze retoryki w szkole”, zorganizowana przez Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej 26.09.2019 r. w Belwederze, na którą zaproszono twórców najstarszego w Polsce konkursu debat oksfordzkich, przedstawicieli szkół akademickich i szkół średnich, a wśród nich jako jedno z dwóch siedleckich liceów – I LO im. Bolesława Prusa w Siedlcach (per procura prof. Edyta Litewnicka-Żuk).
Konferencja „Debaty oksfordzkie i znaczenie wychowawcze retoryki w szkole”, Warszawa, 26.09.2019
I edycja Maratonu Debat Oksfordzkich Prus 2023
Pierwsza edycja Maratonu Debat Oksfordzkich Prus 2023 odbyła się w dniach 7-8.11.2023, w toku kalendarza imprez z okazji stulecia I LO im. B. Prusa w Siedlcach.
Zainicjowali ją maturzyści klasy 4d profilu matematyczno-fizycznego, dziś już absolwenci rocznika maturalnego 2024: Dawid Goławski (4d), Tymoteusz Klimowicz (4d), Fabian Niewiarowski (4d) oraz Dominik Rojek (4d).
Nad technicznymi sprawami czuwali: Xawier Brzost (4d), Wiktor Kukawski (4d), foto- i videorelację przygotowali Oskar Pajda (4c) i Bartosz Jakubik (2g), grafikę materiałów promocyjnych i logo Maratonu opracowała niezawodna Lidia Mitura (4b).
Pomysłodawcami zintegrowanej formuły Maratonu Debat Oksfordzkich Prus 2023 byli Dominik Rojek (4d), dyrektor I LO Anita Woźnica oraz Edyta Litewnicka-Żuk nauczyciel języka polskiego.
Regulamin Maratonu Debat Oksfordzkich Prus 2023 sformułowali: Tymoteusz Klimowicz (4d) oraz dyrektor I LO Anita Woźnica.
Konspekty zajęć retorycznych wraz z materiałami dydaktycznymi, zebrane w „Teczkach ofertowych”, adresowanych do debatantów jako instruktaż metodyczny (przedmioty filologiczne, godzina wychowawcza) przygotowali nauczyciele języka polskiego: prof. Janusz Karasek, prof. Edyta Litewnicka-Żuk, prof. Danuta Ułasiuk.
W kompleksie zjawisk decydujących o powodzeniu i skali Maratonu Debat Oksfordzkich Prus 2023 aspektem ważnym – o ile nie najważniejszym – był przekaz postępowania Wychowawców. Samo opowiadanie nauczycieli o integrującym zagospodarowaniu godzin wychowawczych propozycją konwersatoriów retorycznych, o których mowa powyżej, już było sposobnością do zachowania wiary w powodzenie, nie mającą swojego odpowiednika w rejonach wzajemnej identyfikacji Organizatorów.
Dzięki pomocy logistycznej prof. Marty Lipińskiej oraz prof. Ireneusza Chromińskiego Maraton nie naruszył przewidywalnego porządku codziennej pracy szkoły w toku trzydniowych debat.
Obowiązki gospodarzy Maratonu Debat Oksfordzkich Prus 2023 pełnili:
Fabian Niewiarowski (4d) – w roli Marszałka
Dawid Goławski (4d) – w roli Sekretarza
Udział wzięło 11 trzyosobowych zespołów:
1b – Natalia Grochowska, Iga Kałużna, Ada Zasadzińska
1h – Krzysztof Mąsior, Izabela Tokarewicz, Liliana Żółkowska
2c – Aleksander Dziosa, Antoni Rokita, Katarzyna Żur
2e – Milena Kucewicz, Jan Różewski, Maja Sulej
2f – Alan Antczak, Magdalena Cegiełko, Małgorzata Mikułowska
3d – Piotr Dorobek, Jan Folcik, Aleksander Niedziółka
3e – Nadia Kaszuba, Kalina Kosieradzka, Jakub Romaniak
3f – Mateusz Czarnocki, Bartosz Masiak, Antonina Niewiadomska
4c – Bartłomiej Burgs, Cezary Krzyziński, Aleksander Wojewódzki,
4e – Paulina Litewnicka, Daria Raczyńska, Dawid Kisieliński w zastępstwie koleżeńskim (3c)
4f – Karol Korneć, Jakub Szczygielski, Karol Czarnocki
Umocnieniem zainteresowania ideą Maratonu Debat Oksfordzkich Prus 2023 z pewnością stały się ciekawe tezy kształtujące się na początkowym etapie naszych działań dzięki świadomej motywacji Dominika Rojka (4d), dyrektor I LO Anity Woźnicy, prof. Edyty Litewnickiej-Żuk połączonych silną wiarą w powodzenie przedsięwzięcia i przywiązaniem emocjonalnym do praktykowania styczności z głównymi nosicielami idei debat w toku współpracy wakacyjnej (sierpień 2023). Należy uwypuklić, że największe znaczenie miała praktyka zawodowa dyrektor I LO Anity Woźnicy, polegająca na zabezpieczeniu intelektualnej strategiczności tez.
Pogłębione krytyczną analizą w toku dalszych dyskusji grupy roboczej z udziałem maturzystów Dawida Goławskiego (4d), Tymoteusza Klimowicza (4d), Fabiana Niewiarowskiego (4d) we wrześniu 2023 naturą rzeczy tezy przybrały postać wykończoną i dokładnie przemyślaną:
Wraz z wejściem pokolenia Z na rynek pracy w Polsce będzie trzeba podnieść wiek emerytalny.
Nie warto debatować nad problemami, na które nie da się znaleźć rozwiązania.
Stawianie szczęścia jako najwyższej wartości w życiu jest szkodliwe.
Zasadnicza służba wojskowa powinna być obowiązkowa.
Dobrobyt deprawuje.
Europa XXI wieku to czas tryumfu człowieka pospolitego.
Bezpieczeństwo i wolność wykluczają się.
Obecne media w Polsce przynoszą społeczeństwu więcej strat niż pożytku.
Demokracja jest najlepszym typem ustroju państwa.
Protekcjonizm i interwencjonizm gospodarczy są najskuteczniejszymi narzędziami gospodarczymi państw średnio rozwiniętych.
Głosowanie w demokratycznych wyborach to przywilej obywatela a nie jego obowiązek.
Polska powinna dążyć do wstąpienia do strefy euro.
Decentralizacja nie jest najlepszym sposobem zarządzania.
Egoizm jest niezbędnym czynnikiem rozwoju.
W składzie Jury zasiedli: Dominik Rojek (4d), Konrad Skwierczyński (4f) oraz opiekunowie przedmiotów humanistycznych: prof. Anita Woźnica, prof. Danuta Ułasiuk i prof. Janusz Karasek.
Choć sama kultura wypowiedzi nie odbiegała w wielkim stopniu od poziomu naszych codziennych przyzwyczajeń, debaty oksfordzkie okazały się na tyle odmiennym wzorem postępowania, że rozmowy Publiczności w przerwach obrad Jury zaczynały upodabniać się do cech właściwych hazardowi obrotu giełdowego. Oczywiście pociągało to za sobą mniejsze koszty, było to co najwyżej najszlachetniejszym aktem bezradnego rejestrowania werdyktu Jury, jeżeli przegrywał faworyt.
Bez względu na system grup wieku wśród drużyn wszystkie wyszły z inicjatywą wzajemnego poszanowania. Znaleźliśmy współdziałające zespoły, ale wyraźnie różnicujące się kooperatywnym myśleniem w sytuacji zwarcia zawodników w szermierce oksfordzkiej formuły ad vocem. To najczęściej wykorzystywane jako słabość przeciwnika trafienie. Debatanci na bardzo wysokim szczeblu specjalizacji swoich tez rozwijali teorie rozmaitych typów, ale podstawową dominantą w ocenie Jurorów stawała się spójność Drużyny, niedogmatyczność Mówców i elastyczność determinant ich stanowiska w debacie.
Zwycięzcami Maratonu Debat Oksfordzkich Prus 2023 zostali maturzyści klasy matematyczno-geograficznej Bartłomiej Burgs (4c), Cezary Krzyziński (4c) i Aleksander Wojewódzki (4c) w pojedynku z drużyną pierwszoklasistek profilu biologiczno-chemicznego Natalią Grochowską (1b), Igą Kałużną (1b) i Adą Zasadzińską (1b).
Każdy wiedział, że wszystko to opierało się na zawartych w „Teczkach ofertowych” słownych instrukcjach i na analizie kultury słowa, ale w tej finałowej debacie pojawiły się subtelne reguły wcielone w ludzkie zachowanie, które przekonały nas, że mamy przed sobą wojującą elitę tych debat: zdolności oratorskie, swoboda sposobu myślenia, obustronne wywiązywanie się z zasad obowiązujących w debacie oksfordzkiej. Oglądaliśmy z przyjemnością i z pobudzeniem intelektualnym.
Poczucie niepewności wyniku obu Drużyn, które w wyrównany sposób prowadziły rywalizację w całej rozciągłości Maratonu, zaprowadziło nas do obserwacji, że najsprawiedliwszym wyrazem utrzymania zasady fair play będzie nagrodzenie Mówców obu drużyn Propozycji (4c) i Opozycji (1b) upominkami książkowymi.
Wzajemny udział w doborze tych wydawniczych ciekawostek był odrębną półtoradniową przygodą i modo debaty Dominika Rojka (4d) oraz Oskara Pajdy (4c).
W tych różnych naczelnych funkcjach, wspierając się wzajemnie i uzupełniając autorytetem dyrektor I LO Anity Woźnicy, podjęliśmy decyzję, że dobitnym sposobem podboju naszą koncepcją Maratonu Debat Oksfordzkich będzie zasada zwieńczenia go ostatnim pojedynkiem w konfiguracji międzypokoleniowej w perspektywie społecznego zintegrowania ludzi wychowanych „na Prusie”.
W roku 2023 zaprosiliśmy do udziału Drużynę Absolwentów I LO im. B. Prusa, którą reprezentowali Państwo:
Monika Jaszczuk-Orzyłowska – Sędzia Sądu Rejonowego w Siedlcach
Agnieszka Tomasiewicz-Celińska – Sędzia w Departamencie Legislacyjnym Prawa Karnego w Ministerstwie Sprawiedliwości w Warszawie
Ksiądz Jacek Świątek – Dyrektor Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Siedlcach, Rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej Siedleckiej
W dniu 16.11.2023, w przededniu gali XII Zjazdu Absolwentów i Nauczycieli Gimnazjum i Liceum im. Bolesława Prusa w Siedlcach (17-18.11.2023), odbyła się pokazowa debata honorowa Drużyny Zwycięzców Maratonu Debat Oksfordzkich Prus 2023 oraz Drużyny Absolwentów I LO im. B. Prusa nad tezą: Nie liczy się prawda, ale to, w co wierzą ludzie.
Ta rywalizacja pokazała, że stereotyp międzypokoleniowy w takich sytuacjach jak debata oksfordzka jest czysto symboliczny. W każdym gasi nastroje buntownicze, wywołane własnymi oczekiwaniami, każdego zachęca do poszukiwania właściwych form porozumienia i osiągnięcia statusu równych a nie wyobcowanych. W systemie szkolnym ta bariera bywa trudno regulowalna, nie zawsze potrafimy sobie z nią poradzić. A jednak, by uzyskać pewniejsze poczucie uczestnictwa w nowej grupie, wystarczy lokalne wydarzenie i oderwanie się od konformistycznych form zachowania.
Z radością skwapliwie to odnotowaliśmy, że rozmowy kuluarowe grupy kilkunastu osób przy kawie i herbacie z samowara trwały jeszcze prawie dziewięćdziesiąt minut po zakończeniu tej debaty. W tym czasie jako czarne niańki Maratonu Debat Oksfordzkich Prus 2023, korzystając ze wskazówek i pomocy pani Beaty Lipińskiej, zdążyliśmy doprowadzić salę numer 17 do stanu równowagi ze światem zewnętrznym szkolnego dnia pracy.
Wierzymy, że kontrola powyższych przekonań międzypokoleniowych jest możliwa i pożądana, dlatego pamiątkowym upominkiem debaty honorowej były oprawione grafiki wykonane techniką gwaszu przez Lidię Miturę (4b), zawierające stosunkowo poważnie zindywidualizowane dla każdego z Mówców cytaty rzymskich retorów i pedagogów w dziedzinie wymowy, Kwintyliana i Seneki, w wyborze dokonanym przez Tymoteusza Klimowicza (4d), pasjonata konwersatoriów historii filozofii prowadzonych w I LO przez prof. Janusza Karaska.
Fotorelacja Maratonu Debat Oksfordzkich Prus 2023, 7-8.11.2023:
Fotorelacja Maratonu Debat Oksfordzkich Prus 2023 debata honorowa z udziałem Państwa: Moniki Jaszczuk-Orzyłowskiej, Agnieszki Tomasiewicz-Celińskiej i Księdza Jacka Świątka oraz Bartłomieja Burgsa (4c), Cezarego Krzyzińskiego (4c) i Aleksandra Wojewódzkiego (4c), 16.11.2023:
https://drive.google.com/drive/mobile/folders/1-OAHAo7V1FpX6ewM6L4p2WjgghJYoPJu?usp=sharing
II edycja Maratonu Debat Prus 2025
Opiekę nad wznowieniem Maratonu Debat Oksfordzkich Prus 2025 przejęła jedna z drużyn debatanckich Maratonu 2023 w składzie: Mateusz Czarnocki (3f), Bartosz Masiak (3f) i Antonina Niewiadomska (3f) oraz zespół nauczycieli w powyższym składzie. Właściwie wszyscy w dniu 16.11.2023 chwyciliśmy się wiary, że kolejny Maraton Debat Oksfordzkich Prus okaże się ostatecznie podobny do Maratonu Debat Oksfordzkich Prus 2023.
Mateusz Czarnocki (4f), Bartosz Masiak (4f), Antonina Niewiadomska (4f), Karol Olejnik (4f) i Filip Sejbuk (4f) – maturzystom matematyczno-informatycznej klasy prof. Michała Kluczka zawdzięczamy koordynację Maratonu Debat Oksfordzkich Prus 2025 na każdym etapie tego projektu. Dzięki ich organizacyjnym umiejętnościom nic nigdy nie wisiało w powietrzu, nic nie istniało w sposób chwiejny i nieokreślony, obowiązywał ściśle określony podział funkcji, władzy i przywilejów, mieliśmy okazję przekonać się, że działalność zależy od zdolności, siły, uczciwości i dobrej woli ludzi tworzących personel instytucjonalny tej edycji Maratonu.
Niezależnie jednak do sformułowania definicji osoby, w której równowaga i koordynacja wszystkich naszych działań się ustalała, cała nasza zgoda, co do wskazania globalisty Maratonu Debat Oksfordzkich Prus 2025. Był nim Karol Olejnik (4f), autor spiżowego prawa drabiny debatanckiej tegorocznego Maratonu Prus 2025. Godny zaufania i bezinteresowny przywódca. Jego zdolność wypracowania systemu miała różne pola zastosowań. Czujemy jednak szczególną wdzięczność za to, że uwalniał nas od nadwyżki stresu i władał stoickim spokojem, wspieraliśmy się na jego intuicji i determinacji. Narzuca się wniosek na zasadzie paradoksu, najgłębszą treścią dlaczego tak jest, że główny strateg cichosłowiańsko zobowiązał się być czuwającym dobrym duchem głosowań Publiczności, jej obsługi technicznej, obsługi tła i zaplecza, pozostaje nawet dla nas nie do końca rozwiązanym zadaniem punktu ciężkości. Podkreślenie własnego stylu życia, być może prywatna sprawa wyborów naszego kolegi. Karolu, będziemy brali w rachubę ten styl.
Bodaj dodatkowych wyjaśnień nie trzeba. Rósłby nieprzerwanie mur drobiazgów, zwiększając nasz dystans do fazy zamknięcia wycinka prusowskiego życia, który nazwaliśmy Maratonem Debat, gdyby nie Mateusz Czarnocki (4f). Osoba, która transformowała wszystkie szczegóły w ład życia, par excellence niezastąpiony Organizator. Wypadałoby dodać na tych samych przesłankach świadomie powierzyliśmy Mateuszowi funkcję Jurora. Imponująca intelektualna uniwersalność i niezawodność organizacyjna. Wysunąć można tylko jedno przypuszczenie, czy aby nie wszystkie nasze oczekiwania zośrodkowane były w jego osobie.
Formuła i Regulamin Maratonu Debat Oksfordzkich pozostały w swojej nieprzekształconej wersji z 2023 roku, i jako narzędzie techniczne spełniły dobrze swoją podwójną rolę.
Pojawiły się autorskie nowości.
Dzięki indywidualnie zaimprowizowanemu pomysłowi Filipa Sejbuka (4f) formuła Maratonu Debat Oksfordzkich Prus 2025 powitała nową konwencję – prawo głosowania Publiczności. Nie potwierdziły się nasze obawy, że wynik głosowania będzie podyktowany względami praktycznymi, uzależniony od przynależności do tej czy innej grupy albo świadomie czy podświadomie od postawy wzruszeniowej. Odważne odejście od zasad debaty oksfordzkiej miało swoje pozytywne strony. Publiczność zyskała świadomość kanonu wyboru. Plebiscyt jeszcze bardziej nas koncentrował na każdorazowym kontrastowaniu argumentacji Drużyny Propozycji i Drużyny Opozycji. Nawet nie usiłujemy określić, dlaczego w kilku przypadkach werdykt Jury nie pokrywał się z definicją 70 lub 80 sposobów myślenia. Przestudiowanie wszystkich sytuacji nie ma znaczenia, skoro odmienny wynik głosowania Publiczności sprawiał, że drużynowy knock down był mniej bolesny i sugestywnie wytrącał broń z ręki szacownego Jury, wzbogacając obraz społecznych ocen i skalując nasz obiektywizm. Zwycięża piękno ludzkiego ducha.
Dzięki bezprecedensowej koordynacji działań Karola Olejnika (4f), Adrianny Iwanek (4f), Kingi Kuligowskiej (4f) zliczających bambusowe głosy w trakcie krótkiej przerwy kawowej podczas obrad Jury, instrumentalne podejście Filipa Sejbuka (4f) świetnie się sprawdziło również mimo naszych wcześniejszych obiekcji co do załamań równego toku debat w warunkach czterdziestopięciominutowych.
Doskonałym technicznie nowym rozwiązaniem okazało się zastosowanie wielkocalowego ekranu, na którym każdorazowo aktualizowany był serwis informacyjny Maratonu Debat Oksfordzkich Prus 2025, precyzujący czas, rangę, temat debaty a ponadto nazwiskowy skład Propozycji i Opozycji oraz identyfikację profilu klasy.
Honory Marszałka Maratonu Debat Oksfordzkich Prus 2025 pełnił Filip Sejbuk (4f) – dzięki nałożonej dyscyplinie elementów stałych debaty utrzymał porządek pięciodniowego maratonu w formule ekonomicznej i kulturalnej, miało to swój niepowtarzalny wyraz siły i zwracało uwagę spójną, logiczną i jasno wyrażoną komunikacją ze wszystkimi stronami zaangażowanymi w spór debaty.
Funkcję Sekretarza Maratonu Debat Oksfordzkich Prus 2025 wypełniał Bartosz Masiak (4f) – orzekający w sprawie czasu wystąpień Mówców, nie brakowało więc współczynnika instrumentalnej kombinacji powściągania krasomówczych zapędów, o ile czas przepisowych 3 minut wystąpienia wymknął się komukolwiek spod (auto)kontroli.
Uwzględniając zasadę odróżnienia od Maratonu Debat Prus 2023, można zauważyć, że w składzie Jury Maratonu Debat Oksfordzkich Prus 2025 przewagę stanowiły panie: Antonina Niewiadomska (4f), prof. Danuta Ułasiuk (zastępstwo koleżeńskie prof. Agnieszka Koza), prof. Anita Woźnica. Panowie Mateusz Czarnocki (4f) oraz prof. Janusz Karasek reprezentowali mniejszość w podziale funkcji przynależności parytetu.
Nie istniały jednak żadne określone korzyści takiej przypadkowej organizacji, poza wyżej wymienioną, ponieważ na osiągnięcie porozumienia w obszarze oceny jurorskiej miały wpływ wyłącznie otwarte kryteria regulaminowe, wokół których zorganizowane były obie edycje debat.
Każdorazowym ogłoszeniem werdyktu w imieniu Jury prof. Janusz Karasek uzasadniał proponowaną ocenę Drużyny Propozycji i Drużyny Opozycji, stabilizując jasno określone mocne i słabe strony wystąpienia obu drużyn, uzależnione od zasady naczelnej formuły debaty oksfordzkiej, od organizacji współdziałania grupy, przede wszystkim od władzy argumentu.
Zarejestrowaliśmy ważny fakt. Kultura słowa, kultura bycia, takt i znajomość systemu celowej dyscypliny egzaminatorskiej, płynące z doświadczenia prof. Janusza Karaska wsparte efektywną współpracą Kolegium Jurorskiego – stały się częścią kapitału Maratonu Debat Oksfordzkich Prusa. Składa się na to Państwa doskonała międzykoleżeńska komunikacja oraz umiejętność budowania stałego porozumienia z młodymi ludźmi, równie ambitnymi, mimo różnicy doświadczeń i odrębności generacyjnej. Za to, wszystkim Państwu dziękujemy!
Projekty graficzne dyplomów i logo w autorskim wydaniu edycji Maratonu Debat Oksfordzkich Prus 2025 opracowane zostały przez Adriannę Iwanek (4f) oraz Kingę Kuligowską (4f). Można zadowolić się jedynie stwierdzeniem, że nie ustępowały w niczym profesjonalnej precyzji poprzedniej dziedzinie doświadczenia 2023, potwierdziły jednak, że warto talenty, których istnienie wyczuwamy, udowodnić w sposobie myślenia obu Autorek: Zróbmy to inaczej. Mimo zgody Lidii Mitury (absolwentka 2024) na seryjne wykorzystanie logo z 2023 roku postawiliśmy na inność. I to okazało się właśnie tym, czego nam trzeba: rozporządzamy nową jakością artystyczną projektu dyplomów, pamiątkowego tableau oraz pamiątkowych grafik, przedstawiających znajomy logotyp profilu Patrona szkoły. W załączonej fotorelacji można je wszystkie zobaczyć. Adrianno i Kingo, dziękujemy!
Fotorelację całego przebiegu Maratonu Debat Oksfordzkich Prus 2025 niestrudzenie wykonywały koleżanki Aleksandra Pióro (3c) oraz Alicja Rossa (3c). W digitalizacji materiałów służył nam pomocą niezawodny prof. Michał Kluczek. Koordynował ten obszar działań niezastąpiony Mateusz Czarnocki, który powiązał wszystkie wchodzące w tę dziedzinę zagadnienia (4f). Ze współpracy tych osób wynika kilkutysięczny zbiór zdjęć dokumentujący wartką akcję Maratonu Debat Prus 2025. Dziękujemy Państwu!
Aleksandro i Alicjo, za pomocą Waszego wzroku potrafimy dzisiaj odczytywać cudze myśli, orientować się w nastrojach. W uchwyconej przez obiektyw wymianie spojrzeń przebiegała czasami ostateczna rozgrywka między partnerami spotkania. Dziękujemy również za to, że nikt nie czuł się spalany spojrzeniami innych ludzi.
Integracją logistyczną Maratonu Debat Oksfordzkich Prus 2025 zajęli się: Mateusz Czarnocki (4f) i Karol Olejnik (4f) oraz prof. Marta Lipińska i prof. Ireneusz Chromiński, oboje Państwo jak zawsze stabilizujący nadzór nad całością niezakłóconego trybu pracy szkoły w toku kilkudniowych debat. Dziękujemy, wszystkich Państwa pomoc to podstawa realności naszych działań!
„Teczki ofertowe” (prof. Danuta Ułasiuk, prof. Edyta Litewnicka-Żuk, prof. Janusz Karasek) zostały jedynie uzupełnione kolejną propozycją autorskiego konspektu zajęć (2025). Dalecy jesteśmy od traktowania „Teczek ofertowych” jako tylko zestawu narzędzi retorycznych. Dla nas, Organizatorów, mają przede wszystkim wartość dokumentu życia społecznego I LO im. B. Prusa. Scalają nie tylko kolejne warstwy geologiczne Państwa kart zgłoszenia sygnowanych pismem odręcznym Mówców, ale – żywimy taką nadzieję – po latach mogą scalać wspomnienia także i tych z Państwa, którzy podobnie jak my identyfikują się ze wspólnym doświadczeniem Prusa. Należy więc przypuszczać, że sytuacja taka jak zagubienie czy zniszczenie „Teczki ofertowej” – jak to w codziennym doświadczeniu – może się zdarzyć. Sił w walce o ich kompletność dodaje nam natarczywa wiara, że w obrębie Kosmosu, domu i I LO nic nie ginie.
W drugiej edycji Maratonu Debat Oksfordzkich Prus 2025 w dniach 4-7.03.2025 udział wzięło 15 drużyn:
1a – Aleksander Abramowski, Michał Mazurek, Krystian Wołkiewicz
1c – Mikołaj Bartyś, Aleksander Derlatka, Alan Krasnodębski
2b – Natalia Grochowska, Iga Kałużna, Ada Zasadzińska
2c – Jakub Jańczuk, Jakub Kępka, Aleksander Kołodziejak
2d – Gabriela Smoczyk, Lena Żelazo, Maja Żurawska
2e – Maria Bartoszuk, Antoni Księżopolski, Filip Taraszewski
2f – Alan Gawryś, Zuzanna Krassowska, Katarzyna Stachnio
2g – Karol Kownacki, Jan Wójcik, Mateusz Ziękiewicz
2h – Antonina Chojecka, Krzysztof Mąsior, Izabela Tokarewicz
3c – Wojciech Gawron, Mikołaj Łęczycki, Katarzyna Żur
3d – Jakub Lewczuk, Łukasz Obrępalski, Krzysztof Ośko
3e – Zuzanna Kowalczyk, Milena Kucewicz, Maja Sulej
3f – Dawid Chromiński, Rafał Chromiński, Klaudia Radomyska
3g – Bartosz Jakubik, Katarzyna Janeczko, Sebastian Kapitan
4d – Piotr Dorobek, Jan Folcik, Aleksander Niedziółka
Tematy Maratonu Debat Oksfordzkich Prus 2025 opracowali maturzyści z klasy mat.-infu: Mateusz Czarnocki (4f), Bartosz Masiak (4f), Antonina Niewiadomska (4f), Karol Olejnik (4f), Filip Sejbuk (4f) drogą wielokrotnych konsultacji pod opieką autorytetu merytorycznego dyrektor I LO Anity Woźnicy w zakresie strategiczności proponowanych tez:
Należy obniżyć próg wyborczy do 16 roku życia.
Feminizm jest potrzebny w dzisiejszych czasach.
Należy zmniejszyć ograniczenia w zakresie posiadania broni palnej.
Media społecznościowe powinny być bardziej regulowane przez rządy.
Demokracja jest najlepszym reżimem politycznym.
Praca w systemie zdalnym jest bardziej efektywna niż tradycyjna praca.
Ochrona środowiska jest ważniejsza niż rozwój gospodarczy.
Redukcja liczby godzin pracy jest kluczem do dobrostanu społecznego.
Największym ograniczeniem człowieka jest jego własny umysł.
Rząd powinien mieć prawo ograniczać prywatność obywateli w imię bezpieczeństwa narodowego.
Robotyzacja stanowisk pracy jest koniecznością w dobie kryzysu demograficznego.
Aby iść naprzód, człowiek musi patrzeć w tył.
Państwo socjalne generatorem społecznej bierności.
Polska powinna opuścić Unię Europejską.
Militaryzacja państwa jako gwarancja bezpieczeństwa jest mitem.
System kapitalistyczny jest sprawiedliwy.
Indywidualizacja procesów edukacyjnych szansą dla współczesnego szkolnictwa.
Siłą tegorocznego Maratonu Debat Oksfordzkich Prus 2025 była efektowna integracja Publiczności i Teamów Debatanckich opierająca się na kulturze słuchania i na nabywaniu przywileju podmiotowej ważności. Współzawodnictwo zupełnie nie było w tym przeszkodą. Wszystkie drużyny – 1a, 1c, 2b, 2c, 2d, 2e, 2f, 2g, 2h, 3c, 3d, 3e, 3f, 3g, 4d – werbalnie pokazały, że niezapobieganie konfliktom pomiędzy sprzecznymi dążnościami może być okazją do okazania szacunku drugiemu człowiekowi. Zwycięża siła argumentu, a nie argument siły. Jednak rozwiązanie losowego wariantu tezy, który okazuje się niezbieżny z naszym osobistym przekonaniem, do łatwych zadań nie należy. Trzeba uzgodnić czynności sześciu Mówców, w toku debaty zmieniać skalę własnego przeświadczenia i zrewidować system argumentacji cząstkowych i całościowych. Trzeba dotknąć własnego nonkonformizmu.
Zachowując większość tych działań, Mówcy poszczególnych Drużyn walczyli zawsze do końca, to jest wielka dla nas lekcja. Dziękujemy Wszystkim Drużynom: 1a, 1c, 2b, 2c, 2d, 2e, 2f, 2g, 2h, 3c, 3d, 3e, 3f, 3g, 4d za tę cenną definicję kultury komunikacji i odwagi, odnosimy te terminy wprost do wszystkich Państwa osobiście!
Dalekosiężne byłyby funkcje tych debat, gdyby także Państwa bliscy mogli Państwa zmagania zobaczyć na żywo.
Debatanci sami nigdy obserwacji podlegać nie mogli. Uwzględniając wszystkie fakty czynności złożonych, Jury wyłoniło na drodze kilkudziesięciogodzinnego maratonu debat dwie najsilniejsze i pod wieloma względami godne siebie Drużyny, które w dniu 18.03.2025 stanęły do współzawodnictwa w finale Maratonu Debat Oksfordzkich Prus 2025:
Drużyna Propozycji: Natalia Grochowska, Iga Kałużna, Ada Zasadzińska (2b)
Drużyna Opozycji: Bartosz Jakubik, Katarzyna Janeczko, Sebastian Kapitan (3g)
Pojedynek retoryczny i merytoryczny zakończył się zwycięstwem Drużyny Propozycji obroną tezy: System kapitalistyczny jest sprawiedliwy.
Zwyciężczyniami Maratonu Debat Oksfordzkich Prus 2025 zostały: Natalia Grochowska, Iga Kałużna oraz Ada Zasadzińska uczennice klasy 2b.
Igo, Natalio i Ado!
Odbieramy Wasz niejednokrotny, faktyczny sukces jako dowód Waszej długoterminowej świadomej inwestycji w siebie.
Gratulacje!
Nie określimy rangi stanowisk tych Drużyn – naprzeciw siebie stanęli rywale doświadczeni każdorazowym stanem zwycięstwa w walkach Maratonu Debat Oksfordzkich pierwszej i drugiej edycji. Jednym słowem, poziom ich jakości zamyka dyskusje czy dowodzenie na gruncie teorii na temat zasadności spotkań młodych ludzi w obszarze debaty oksfordzkiej. Fakt poddany obserwacji Organizatorów jest wskazówką dla środowiska szkół średnich, że potrzeba rozwijania praktyki debat oksfordzkich jest uzasadniona w każdym liceum. To wręcz nieprzymusowe życiowe zadanie. Obiektywny fakt – każdorazowe zwycięstwo w debacie jest warunkiem następnego. Wnioski wyciągnięte z naszej analizy tej debaty są ambitne.
Nie różnicując stanu i rangi wyniku, uznaliśmy, że wzmocnieniem hobbystycznych zainteresowań obu Drużyn będą ambitne książkowe upominki, wybrane z rozmysłem przez Antoninę Niewiadomską (4f), która w dość zaskakujący sposób rozstrzygnęła prawo osób nagrodzonych do uczestnictwa w wyborze tych książek zgodnie z ich mniemaniem osobistym.
Zbratani w przekonaniu, że idea Postępu powinna mieć kolejne następstwa, uświęciliśmy zwyczaj debaty honorowej eksperymentem w naszych stosunkach najbliższych. W pokazowej debacie honorowego pojedynku 26 marca 2025 zwycięska Drużyna Maratonu Debat Prus 2025 w składzie: Natalia Grochowska (2b), Ada Zasadzińska (2b) oraz Iga Kałużna (2b) zmierzyła się z Drużyną Nauczycieli-Jurorów I LO im. B. Prusa w składzie: prof. Anita Woźnica, prof. Danuta Ułasiuk, prof. Janusz Karasek.
Role na ten moment się odwróciły. Prawdopodobieństwo wcielenia się w tę rolę Nauczycieli-Jurorów wydawało się jakimś poziomem abstrakcji wysnutej nie z tej samej rzeczywistości. Jednak autorski pomysł tegorocznych Organizatorów Maratonu Debat Oksfordzkich Prus 2025 spotkał się z przychylnym przyjęciem, także Nauczycieli-Jurorów. Przekonaliśmy się dzięki temu, jak idea Postępu pomaga rozwiązać różnicę gombrowiczowskich ciśnień społecznych w szkole.
Wyniku sami byliśmy ciekawi. Zwłaszcza gdy w debacie nad tezą: Indywidualizacja procesów edukacyjnych szansą dla współczesnego szkolnictwa" to nauczyciele stanowią Drużynę Propozycji.
Porównania poziomu obu Drużyn podczas debaty honorowej byłyby może i możliwe, a całe bogactwo danych mogłoby być owocnie zgromadzone i porządkowane, gdyby istniał skład Jurorski. Ale w formule debaty honorowej z takiego składu się nie korzysta. Nie jest to więc miejsce na rys osobisty ocen. Trwałym wyrazem empatii obdarzono obie Drużyny, różnicując je niewielką przewagą głosów, na korzyść...
„Koniec i bomba
A kto czytał, ten trąba!”
W.G.
To prawo głosu zachowała oczywiście Publiczność, głosując – jak zawsze – nieanonimowo. W tej roli zjednoczyliśmy prawie wszystkich Debatantów tegorocznego Maratonu Debat Oksfordzkich Prus 2025 oraz skład całej klasy biol.-chemu 2b i klasy mat.-geo 4c. Jak zawsze podczas debat pewien dodatkowy walor wniosło przybycie Nauczycieli i Uczniów, Kolegów i Koleżanek, nie wiadomo skąd i nie wiadomo prawem jakiej dyfuzji. Naród oznacza jedność. Prawie wszyscy wytrwale doczekali końca debaty, żeby zagłosować.
Nie wyobrażaliśmy sobie jednak organizacji tego wydarzenia bez obecności Wychowawcy Igi, Natalii i Ady (2b). Profesor Renata Soczkiewicz z uwagą obserwowała swoje wychowanki-debatantki. Zapewne znalazłaby w tym miejscu szereg wysoce pozytywnych słów, nadających się do wyrażenia pochwały swoich uczennic w tej nietypowej roli.
Stwierdzić należy, że Oponenci debaty honorowej przyjęli wobec siebie postawę ambitną, a więc partnerską. Byli zmobilizowani na długotrwały pojedynek, pozostawali jednak w pewnym niedosycie czasu. Ta debata mogłaby potrwać dłużej – jak zaproponował Marszałek Filip Sejbuk (4f). Była interesującym od a do z merytorycznym pojedynkiem, wychodziła poza schematy myślowe o współczesnej szkole. Potwierdziła również to, co pokazały wszystkie poprzednie Drużyny Debatanckie, że źródłem uzyskanej siły może być nie tylko poszukiwawcza myśl, szybka zmiana narzędzi i technik. Nieprzecenianie własnej siły, pewien zasób wzajemnej sympatii w drużynie, wiara we własne znaczenie i umiejętność zabawy zbiorowym mitem wyobrażeń na temat własnych przekonań – to asymetria, która może tych sił dodać, w jeszcze większym stopniu.
Za te i za bardzo wiele innych powodów dziękujemy wszystkim sześciorgu Debatantom:
Drużynie Propozycji: prof. Danucie Ułasiuk (Pierwszy Mówca), prof. Anicie Woźnicy (Drugi Mówca), prof. Januszowi Karaskowi (Trzeci Mówca)
Drużynie Opozycji (2b): Adzie Zasadzińskiej (Pierwszy Mówca), Natalii Grochowskiej (Drugi Mówca), Idze Kałużnej (Trzeci Mówca)
Fotorelacja Maratonu Debat Oksfordzkich Prus 2025, 4-26.03.2025:
https://drive.google.com/drive/folders/1DkBvvr0VfyDF4WVEKJH5KDYgHNTfRswS
Na zakończenie jeszcze raz Wszystkim Państwu – Nauczycielom i Uczniom, Koleżankom i Kolegom – dziękujemy za udział w Maratonie Debat Oksfordzkich Prus 2025!
Zesłaliście Państwo na nas poczucie wspólnoty, stwarzając liczne okazje pomyślności tego przedsięwzięcia. Chociażby tym, z jak żywym Państwa zainteresowaniem spotkała się propozycja Maratonu Debat Oksfordzkich Prus 2025, nie tylko ze strony osób związanych w czasie i przestrzeni ze swoimi kolegami i uczniami Debatantami. Wszędzie, gdzie ludzie są ze sobą związani mocą swej woli i wzajemnie się afirmują, w taki czy inny sposób tworzy się więź życia mentalnego i wspólne działanie w jednym kierunku – wspólnego stosunku do istoty człowieczeństwa i udziału w nim.
Opisu kreatywnego strumienia aktywności tegorocznych Organizatorów-Maturzystów nie da się podzielić i zuniformizować, ale bez wątpienia to, co się odbywało w ciągu kilkunastu tygodni poprzedzających Maraton Debat Oksfordzkich Prus 2025, w trakcie jego trwania i po jego zakończeniu – tłumaczy się nie tylko samym faktem zaangażowania Waszych Kolegów, Koleżanek a naszych Maturzystów. Jest rezultatem ich systematyczności, narzuconych samemu sobie dyrektyw odpowiedzialności i jest wyrazem nieszukania osobistego wyróżnienia.
Za to Mateuszowi Czarnockiemu (4f), Bartoszowi Masiakowi (4f), Antoninie Niewiadomskiej (4f), Karolowi Olejnikowi (4f) i Filipowi Sejbukowi (4f) chcemy podziękować i wyrazić nasze uznanie.
Antonino, Karolu, Mateuszu, Filipie, Bartoszu byliście dźwignią całego przedsięwzięcia Maratonu Debat Oksfordzkich Prus 2025!
Radzie Rodziców I LO im. B. Prusa w Siedlcach, dziękując za finansowe wsparcie zaplecza materialnego Maratonu Debat Oksfordzkich Prus 2023-2025, przekazujemy informację najważniejszą: wsparliście Państwo najznamienitszą młodzież.
Bądźcie Państwo z tych młodych ludzi dumni! Wyrazy uznania dla Państwa!
– Anita Woźnica i Edyta Litewnicka-Żuk
koordynatorzy projektu Maraton Debat Oksfordzkich w I LO im. B. Prusa w Siedlcach